هنر شنیدن در موسیقی

هنر درست شنیدن موسیقی

معمولا انتظار بیشتر مردم از یک خواننده خوب داشتن صدای زیبا است. این موضوع (که به اشتباه) بین همه افراد رایجاست. حتی بین اهالی موسیقی. پس از عوام و افراد عادی که موسیقی را تنها به عنوان مصرف کننده می‌شناسند، انتظاری نمی‌رود. در ادامه این نوشته، درباره  اولویت‌های یک خواننده صحبت می‌شود.

کدام مهم‌تر است؟

می‌دانیم که خداوند به انسان دو گوش و یک دهان داده و در این موضوع حکمتی است. این مسئله درباره خوانندگان کاملاً درست است. در هنرهای دیگر نیز این مثال می‌تواند به شکل زیر گفته شود.
اگر بخواهید نویسندهٔ خوبی شوید، باید کتاب‌های زیادی بخوانید.
اگر بخواهید نقاش خوبی شوید، باید آثار نقاش‌های بزرگ را ببینید.
اگر بخواهید فیلم‌ساز خوبی شوید، باید فیلم‌های زیادی را مشاهده کنید.  
اگر بخواهید آهنگساز خوبی شوید، باید موسیقی‌های زیاد و خوبی را بشنوید.

 

موسیقی هنر شنیدن
گوش دادن به موسیقی، هنر است.

 

 

در تکمیل تمام این اگرها، هر اثر باید آنالیز (تجزیه و تحلیل) شود. صرفاً گوش دادن و دیدن را همه افراد می‌توانند انجام دهند اما تفاوت بین افرادی که در جایگاه هنرجو یا دانشجوی موسیقی هستند با افراد عادی در همین نکته کوچک است. 
 
کدام مهم‌تر هستند؟ هر دو مورد یعنی هم شنیدن و هم خواندن مهم هستند اما بهتر است بگوییم کدام یک نیاز به توجه بیشتر دارد. طبق قائدهٔ « یک دهان و دو گوش» شنیدن یا دریافت رتبه اول را دارد. از طرفی هم نباید صدا و تمرین‌های عملی را نادیده گرفت. 

 

نکته! شنیدن، دیدن، تجزیه و تحلیل کردن، قسمتی از تمرینات هستند. 

 

کیفیت!

هنگام شنیدن موسیقی، از چه دستگاهی استفاده می‌کنید؟ آیا به کیفیت، اصل یا کُپی بودن آن‌ها توجه کرده‌اید؟ عده زیادی، فکر می‌کنند که سیستم پخش مناسب برای موسیقی، باید توان شکستن دیوار همسایه‌ها را داشته باشد. در غیر اینصورت سیستم مناسبی نیست. به همین دلیل در یک اتومبیل می‌توانیم تمام لوازم پخش موسیقی (که قدرت تخریب شیشه‌های ساختمان را دارند) پیدا کرد. شوربختانه افراد زیادی، خوب بودن یک موسیقی را در بلندی صدای دستگاه پخش کننده می‌بینند که هم از مزاحمتی که برای دیگران ایجاد می‌کنند غافل هستند و هم از صدمهٔ زیادی که به سلامت گوش‌های خود می‌زنند. اگر ملاک کیفیت صدا، بلند بودن آن باشد، پس صدای وانت‌هایی که در کوچه‌ها برای خریدوفروش لوازم خانگی یا سبزی فروش‌ها و … بلندگو دارند و صدای آن‌ها باید بهتر باشد!

 

 

 

صداهای گوش خراش
صداهای بلند کیفیت موسیقی را خوب نمی‌کند.

 

 

این تصوری کاملاً اشتباه است. بلندی صدا در شنیدن موسیقی، به اندازه کیفیت موارد بالا بستگی دارد. اگر سری به فروشگاه‌ها یا سایت‌های فروش اسپیکر، هدفون و پخش‌کننده موسیقی بزنیم، از تفاوت قیمت‌ها تعجب می‌کنید. دلیل این اختلاف قیمت، کیفیت مناسب است!  دستگاه هرقدر گران‌تر باشد، کیفیت صدای بیشتری دارد.

 

گاهی تفاوت قیمت بین دو هدفون یا اپیکر، بسیار زیاد است. البته برخی از فروشندگان این تفاوت‌ها را در مارک، برند و قدرت صدای دستگاه می‌دانند و به عنوان دلیل تفاوت قیمت، به مشتری‌ می‌فروشند. اما واقعیت در تکنولوژی به‌کار رفته برای ساخت این محصولات است. کیفیت ساخت نه در شکل ظاهری و نه در بلندی صدای این پخش کننده‌ها است. بلکه در کیفیت پخش صدا است.
این که یک موسیقی‌دان حرفه‌ایی یا حتی آماتور، بتواند تمام صداهایی که در یک موسیقی وجود دارد را درست و دقیق بشنود، برای شرکت‌های سازنده سیستم‌های پخش موسیقی اهمیت دارد. البته در محیط‌های حرفه‌ایی کیفیت خروجی این وسائل، به محلی که درآن هستند، بستگی دارد. 
شما هیچ وقت یک پخش کننده حرفه‌ایی که باید در اتاق‌های آکوستیک و عایق‌بندی شده استفاده شود را نمی‌توانید در اتاق منزل خود استفاده کنید. به همین دلیل علاوه‌ بر دستگاهی که انتخاب می‌کنید، باید به محل قرار گرفتن آن نیز توجه داشته باشید. 
 اگر به موسیقی تخصصی علاقه دارید، ابتدا باید فکری به حال کیفیت آن کنید تا بتوانید موسیقی را به درستی و دقیق بشنوید.
و فراموش نکنید برای یک خواننده، شنیدن مهم‌تر است. 

(((((((۱۰ بار گوش کنید و یک بار بخوانید)))))))) 

 

ارسال یک پاسخ