پیشرفت در موسیقی با سرایش

تعریف خلاصه و ساده‌ٔ موسیقی

 

ریتم + صدا

تعریف سادهٔ موسیقی

موسیقی به دو شکل قابل بحث است. 

 

۱ – نظری  
۲ – عملی   
نظری
تئوری یا مبانی موسیقی که شامل تعریف‌ها، قوانین، شکل‌ها، اصطلاحات و غیره است. این قسمت بسیار گستره است. 

 

عملی
زمانی که قوانین نظری را اجرا می‌کنید، به قسمت عملی رسیده‌اید که مهم‌ترین آن‌ها سُلفژ(سرایش) است.

 

سرایش
سُلفژ یا سرایش یکی از درس‌ها و واحدهای اصلی و اجباری در هنرستان و دانشکده‌های موسیقی است. هر محصل یا دانشجویی باید این درس را بگذراند. حتی اگر در رشتهٔ نوازندگی درس بخواند، مجبور به شرکت و گذراندن سرایش است و باید واحد سُلفژ را پاس کنند. 
سُلفژ(سرایش)
این درس خود به دو قسمت تقسیم می‌شود.
۱ –  پارلاتی parlati 
۲ – کانتاتی cantati 
ساده‌ترین قسمت برای بیشتر دانشجویان موسیقی، شماره ۱  پارلاتی parlati است. دراین روش نُت‌ها با رعایت وزن، ریتم، و اسم نُت‌ها (بدون رعایت فرکانس) خوانده یا اجرا می‌شوند. 

 

نکته! دراین روش هیچ‌کدام از نُت‌ها، هیچ فرکانسی ندارند. یعنی مثل صحبت کردن عادی اجرا می‌شوند.

 

این درس برای دانشجوهایی که استعداد آواز (خوانندگی) ندارند یا خجالت می‌کشند یا اعتماد به‌نفس کمی دارند و دلایل مختلف، سخت‌تر است.
دراین روش «کانتاتی cantati»، باید تمامی قوانین موسیقی، از ریتم، وزن، نوانس، سرعت(tempo)، فرم و … رعایت شود. مهم‌ترین قسمت
درسُلفژ آوازی، رعایت فرکانس صحیح است. برای انجام این تمرین، حتماً به یک منبع صوتی استاندارد مثل پیانو، کیبورد، دیاپازون احتیاج است. 

 

نکته!

اگر از سازهای آکوستیک مثل پیانو یا گیتار به عنوان منبع صوتی استفاده می‌کنید، دقت کنید که ساز به درستی کوک شود. درغیراین‌صورت نباید چیزی جز پسرفت  انتظار داشت.

 

سُلفژ پارلاتی

قبل از پیشرفت تکنولوژی نرم‌افزارها و اختراع مبایل‌های هوشمند پیدا کردن منبع صوتی استاندارد سخت بود. برای کوک کردن سازها، باید از دیاپازون استفاده می‌شد. درحال حاضر امکانات برای موسیقی‌دانان و علاقمندان موسیقی موسیقی خیلی زیاد است. 

اپلیکیشن‌ پیانو

هر تلفن همراهی که داشته باشید، درآن توجهی به موسیقی شده. درسیستم‌های اندروید و آی‌او‌اس که اوضاع فوق‌العاده است. از برنامه‌های کوک کردن ساز تا آهنگسازی و غیره … همه چیز موجود است. 
احتمالاً اپ‌های پیانو رو دیده و روی گوشی یا تبلت‌ نصب کرده‌اید. شاید این سوال برای‌تان پیش آمده که هدف از ساخت این اَپلیکیشن‌ها چه بوده. در قسمت معرفی نوشته شده (سرگرمی). البته به عنوان سرگرمی برای کسی که بخواهد یک آهنگ کوتاه مثل تولدت مبارک رو بزنه، بد نیست اما کاربرد اصلی این اپ‌ها، وجود یک منبع صوتی استاندارد، در تلفن همراه شما است.

 

صدای استاندارد

 
تمام این اپ‌ها صداهای دقیق نُت‌ها را به شما می‌دهند و اگر جایی بودید که به ساز یا منبع صوتی استاندارد دسترسی نداشتید، می‌توانید از این اپلیکیشن‌ها استفاده کنید و تمرینات سُلفژ(سرایش) خود را به سادگی انجام دهید. 

ارسال یک پاسخ