زمان با سرعت از دست می‌رود، همین حالا شروع کنید!

از همین الان می‌توانید موسیقی را آغاز کنید‍!

 

موسیقی، شامل رشته و شاخه‌های مختلفی است که هرکدام به صورت کاملاً تخصصی مورد بررسی، مطالعه و تحقیق قرار می‌گیرد. اهمیت موسیقی به اندازه‌ایی است که در بسیاری از دانشگاه‌های بزرگ و معتبر دنیا، درباره کوچک‌ترین شاخه و زیرشاخه‌های آن یک رشته تحصیلی وجود دارد و افراد علاقمند می‌توانند به نسبت علاقه و میزان تجربه خود، مشغول به تحصیل شده و فارق‌التحصیل شوند. رشته‌هایی مانند آهنگسازی، نوازندگی، رهبری ارکستر و … که بیشتر نقش اجرایی دارند تا رشته‌هایی مثل موزیکولوژی(مطالعه علمی، استدلالی، منطقی مباحث موسیقی)، پداگوژی(پرورش مربی‌های حرفه‌ایی موسیقی)، موسیقی‌درمانی و … وجود دارند که تحصیل و تحقیق درباره هرکدام از آن‌ها شاید یک یا چند عمر زمان لازم داشته باشد. معمولاً در هر رشته‌ایی افرادی به شکل حرفه‌ایی، آماتور یا برای تفریح و علاقه شخصی خودشان فعالیت می‌کنند.

یکی از جذاب‌ترین این فعالیت‌ها هنر موسیقی، مخصوصاً خوانندگی است. رشته آواز طی سال‌ها، پیشرفت‌های بسیاری کرده است. با پیشرفت تکنولوژی و اختراع ابزارهای مختلف سخت‌افزاری و نرم‌افزاری، روش‌های آموزشی دچار تحولات بسیاری شده‌اند.

این روزها دیگر فردی به دلیل نداشتن دسترسی به اطلاعات و امکانات از رسیدن به علاقه‌های شخصی خود محروم نمی‌ماند. با وجود شبکه‌های اجتماعی گسترده، تمام افراد می‌توانند خود رسانه‌ایی داشته باشند و این موضوع، اتفاق هیجان‌آوری است.

اما با وجود انبوه اطلاعات، کتاب‌های آموزشی و حتی آموزشگاه‌های موسیقی، باز هم افراد زیادی نمی‌توانند از همین آموزش‌ها استفاده کنند. این موضوع، دلیل‌های مختلفی می‌تواند داشته باشد. مثل نبود امکانات لازم یا کافی. اما شاید مهم‌ترین عامل، سرگشتگی افراد باشد. فرض کنید به کتاب‌خانه‌ایی می‌روید و درخواست می‌کنید تا چند کتاب در زمینه مهارت خاصی به شما معرفی کنند. مثلاً آموزش آشپزی! اگر شما را به سمت اتاقی راهنمایی کنند که با انبوهی از قفسه‌های تو در تو، کتاب‌ها و جزوه‌های آموزشی مواجه شوید، دچار چه حسی خواهید شد؟

مثال فوق، واقعیتی است که در مورد بسیاری از شغل‌‌ها و حرفه‌ها وجود دارد. بسیاری از افراد علاقمند به ساز و آواز، به نوعی دچار همین سردرگمی می‌شوند و به دلیل نبود راهنمای مناسب، دلزده می‌شوند. معمولاً یکی از مهم‌ترین مانع‌های یادگیری و پیشرفت در ساز و آواز، ترس از پیچیدگی‌ است. اینکه برای رسیدن به مهارت دلخواه مجبور باشیم بهای سنگینی پرداخت کنیم، ناخودآگاه حس بدی را در انسان به وجود می‌آورد. مخصوصاً اگر این بهای سنگین، زمان زیاد باشد. در ادامه چند راهکار برای افراد علاقمند، ارائه می‌شود.

مشاوره قبل از شروع

شاید به شکلی ناگهانی، دلباخته نواختن سازی شده‌اید. یا با دیدن برنامه‌ایی، احساس کرده‌اید که آواز خواندن، کار سختی نیست. اما اگر پای هر بهانه‌ایی درمیان است، توصیه می‌شود که حتماً از افراد باتجربه، مشاوره بگیرید. حتی اگر در استعدادتان شکی ندارید و اطرافیان‌تان دائم شما را تشویق می‌کنند، مشاوره با افراد باتجربه مثل استادان و مدرسان موسیقی، کمک بسیار زیادی به روند پیشرفت یا حتی نوع انتخاب‌تان می‌کند. یکی از خدماتی که آموزشگاه‌های موسیقی به افراد علاقمند می‌دهند، مشاوره قبل از ثبت‌نام است. موضوع مشاوره و امتحان ورودی، در برخی از آموزشگاه‌ها کاملاً بدیهی و حتی اجباری است. درهرصورت اگر قصد ورود به دنیای ساز و آواز دارید، باید هزینه زمانی و مادی آن را بپردازید. که البته با راهنمایی صحیح توسط استادان و مدرسان با تجربه دیگر هزینه نمی‌کنید. سرمایه گذاری می‌کنید.

 

استفاده از آموزش‌های مجازی

هرچند آموزش‌های مجازی، طرفداران کمتری  دارند و افراد ترجیح می‌دهند، رودررو آموزش ببینند، اما به لطف وجود تکنولوژی امکان آموزش‌های مجازی و راه دور فراهم شده. علاوه براین استفاده از آموزش‌های مجازی، در صرفه‌جویی زمانی، تاثیر زیادی دارد. البته برای این‌کار باید به وسیله‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری مجهز باشید. مثل رایانه، گوشی هوشمند، لپ‌تاپ و … که این روزها همه افراد از این دستگاه‌ها استفاده می‌کنند. آموزش‌های مجازی برای افرادی که به آموزشگاه‌های موسیقی دسترسی ندارند، فرصت مناسبی است اما خوبی‌های دیگری هم دارد. در آموزش‌های مجازی، هنرجویان به صوت یا ویدئوی کلاس دسترسی دارند. درصورت وجود سوال یا فراموشی تمرین‌ها، با مراجعه به صوت یا ویدئوی جلسات، مشکل برطرف می‌شود. حُسن دیگر آموزش‌های مجازی، استفاده از مدرسان مختلف است. درآموزش‌های مجازی، هنرجویان حق‌ انتخاب بیشتری دارند و حتی می‌توانند از روش‌های دیگر آموزشی آگاه شوند. البته به این شرط که ارائه دهندگان آموزش‌ها از تجربه لازم برخوردار باشند. درغیر این صورت ممکن است زمان بسیاری را از دست بدهید. برای اطمینان به این نوع آموزش‌ها، سابقه و رزومه مدرس ملاک خوبی برای اطمینان است.

یکی از راه‌های تشخیص مربی مناسب، تسلط خود مدرس به درس‌ها و مباحثی است که تدریس می‌کند.

در مقالات بعدی اطلاعات بیشتری درباره  آموزش مجازی داده می‌شود. همچنین ابزار‌های مناسب برای این کار را معرفی خواهیم کرد.

موفق و پیروز باشید!

ارسال یک پاسخ