خوانندگی، آواز، سرایش … قسمت آخر

حنجره، تنها ساز زنده دنیا

تعدادی از سازها را تصور کنید. مثلا پیانو، گیتار، ویلن، دف، تار، سنتور و … تمام این سازها از اجزای مختلف طبیعت که زمانی زنده بوده اند، ساخته شده. مثلا پیانو(آکوستیک) یا گیتار از چوبی ساخته شده که زمانی یک درخت بوده و نیاز به آب، هوا و نور خورشید داشته. دف از پوست حیوانات ساخته می شوند. روزی این پوست زنده بوده و خون در آن جریان داشته و حالا دیگر زنده نیست. اما صدای دلنشینی دارد. به طور کلی، تمامی سازها از اجسام مختلف ساخته می شوند.         برخلاف سازها، صدای انسان تنها ساز زنده در دنیا میباشد. این ساز کاملا زنده است. یعنی از بافت ها و سلول هایی تشکیل شده که در آنها خون جریان دارد و نیاز به اکسیژن دارند. طبیعی است همچون یک ورزشکار قبل از شروع به کار، احتیاج به نرمش و گرم کردن دارد. برای درک بهتر، به مثالی که در ادامه می آید، توجه کنید.

قهرمان زیبایی اندام

یک قهرمان ورزش زیبایی اندام را در نظر بگیرید. این فرد باید هر روز تمرین کند اما همه تمرین ها و حرکاتش یک شکل و یک اندازه نیست.

قبل از شروع تمرین ابتدا باید نرمش کند. چرا؟ به یک باشگاه بدنسازی بروید و از یک ورزشکار حرفه ایی بخواهید که در جا و بدون آمادگی قبلی، یک وزنه سنگین را بلند کند.    چنین چیزی امکان ندارد و اگر هم کسی این کار را بکند، مطمئن باشید که حرفه ایی نیست. شاید هم خواسته روی شما را زمین نیاندازد.

قبل از شروع تمرین باید گرم کنید.

همانطور که اشاره شد، گرم کردن بدن برای ورزشکاران امری ضروری است. در استخرها به تابلوهایی توجه کنید که روی آن نوشته: قبل ورود به آب نرمش کنید. البته بسیاری این کار را نمی کنند و ناگهان یکی از پاهایشان می گیرد. یعنی دچار انقباض شدید شده و درد آن غیر قابل تحمل می شود. این مشکل با انجام کارهای مختلفی مثل صاف کردن کامل پا و یا کندن موهای ناحیه منقبض شده آرام آرام برطرف می شود. اما برخی موارد به اتفاقات بدی ختم میشود.

اگر شما خواننده هستید یا در کلاس های آواز شرکت می کنید، باید به این موضوع توجه بسیاری کنید. قبل از شروع تمرین، ابتدا باید صدایتان را گرم کنید.

اما چطوری باید صدایمان را گرم کنیم؟

گرم کردن صدا، خود شامل تمرین هایی است که باید با دقت و البته صبر و حوصله انجام شود. این کار فقط مختص به خوانندگان نیست. نوازدگان نیز قبل از اجرا یا شروع تمرینات روزمره خود، اقدام به گرم کردن انگشت هایشان می کنند. نوازندگان پیانو و سازهای کلاویه ایی( کلید دار) یا نوازندگان سازهای زهی مثل ویلن، چِلّو، گیتار و تار نیز انگشتان خود را گرم می کنند. نتیجه می گیریم که حرکات آرام و اجرای تمرینات نرم برای گرم کردن(warm up) فقط برای ورزشکاران و خوانندگان نیست. اما به یک نکته بسیار مهم باید توجه کرد.

نکته مهم!

روش گرم کردن صدا، نوع تمرینها و مدت زمان آنها برای خوانندگان متفاوت است. یعنی اگر نوازنده پیانو تمام گام ها را برای گرم کردن انگشتانش اجرا می کند، این تمرینات برای خوانندگان توصیه نمیشود و حتی در قسمت هایی باعث فشار به حنجره و آسیب تارهای صوتی می گردد.

روش های گرم کردن صدا

واقعیت تلخ این است که بعد از گذشت سال های زیاد و پیشرفتهای بسیاری که در زمینه علم پزشکی و حتی تجربه های افراد پیشکسوت و حتی غیر پیشکسوت  و رشد و آگاهی علمی که به وجود آمده، افراد بسیاری هستند که به این اصل مهم اعتقادی ندارند. لذا برای آمادگی پیش از اجرا، روش های مختلف و متنوعی توسط بسیاری از اهالی صدا به کار گرفته می شود. که به تعدادی از آنها اشاره می کنم.

روشهای سنتی و متداول گرم کردن صدا

  • گرم کردن صدا با آواز خواندن(بخوان خودش گرم می شود): در این روش افراد با خواندن آهنگها و آوازهای مختلف صدای خود را به اصطلاح گرم می کنند. البته بدون توجه به فشارهایی که به حنجره می آید. این اتفاق زمانی که در استودیو هستید و فرد صدابردار از شما می خواهد که شروع به خواندن کنید، شایع است.
  • تقلید صدای خوانندگان دیگر: این مورد به دلیل تکرار زیاد توسط اهالی هنر صدا به یکی دیگر از روشهای گرم کردن صدا تبدیل شده است. این راه روشی خطرناک است که باعث صدمات جبران ناپذیر به صدا و تارهای صوتی می شود.
  • بلند صحبت کردن: این روش بیشتر در میان اهالی سخنرانی متداول است. اما باز هم روشی است که به کار گرفته میشود. این روش نیز با توجه به نیاز شناخت بیشتر عملکرد تارهای صوتی و تولیدصدا، روشی نادرست است. در صورت فشار  زیاد به  تارهای صوتی آسیب های جدی به حنجره و طناب های صوتی وارد میشود.
  • آواز خواندن با صدای بلند: این روش نیز معمولا توسط برخی از افرادی که بیشتر با خوانندگان مشهور رابطه فامیلی، دوستی و آشنایی دارند، توصیه می شود. در واقع این حرکت، باعث گرفتگی اولیه (کوتاه مدت) و حتی گرفتگی ثانویه(بلند مدت) می شود. و درست مثل روش های غیر استاندارد دیگر، باعث تحلیل قدرت و کیفیت صدا می گردد.

مواردی که در بالا ذکر شد، نمونه هایی از روشهای نادرست و غیر استاندارد برای گرم کردن صدا است که از نظر علمی و حتی عقلی نیز نادرست بوده و در شرایط مختلف، آسیب های غیر قابل جبرانی به صدای افراد وارد می کند. در مقاله بعدی به معرفی نمونه‌های علمی یا آکادمیک گرم کردن صدا می‌پردازیم.

ارسال یک پاسخ